اولین جوانه های سبز معصوم از شاخه ها سربرمی آورد. ننه داد میزند: سنگ به شکمتان ببندید! جوانه درختمان را نخورید مرگ خورده ها!

من هم با طعنه و شوخی میگویم: ننه جان! اصلا من این درخت را برای گنجشک ها کاشته ام. این ها هم خدایی دارند، بفرمایید شکم این بی زبان ها نباید سیر بشود؟

اخمهایش را در هم میکشد و با جدیت میگوید: خوبه خوبه! پس فردا این گنشجک ها را بیار توی اتاق، براشون غذا بپز، دورشون راه برو، بهشون هم بگو ننه.

از روی لج، یکی از کتابهایم را برمیدارد و میدود توی حیاط تا گنجشک ها را فراری بدهد. با خنده میگویم: این کتابه ننه، کتاب! چماق نیست. چرا دق دلت را سر کتابهایم خالی میکنی؟

خلاصه که عالم و آدم فهمیده اند که هرسال دم عید، میان ننه و گنجشک ها دعوا به پا میشود. من هم میانه آنها را میگیرم و تا سال بعد، همین روزها، سر ننه را گرم میکنم و دوباره همین روزها که از نو میرسند، روز از نو، روزی از نو. این هم روزی ما!

آخر ننه نمیداند شبهای تابستان، رخت خواب را نیم ساعت زودتر کف حیاط پهن میکنم تا یخ کند و خودم را زیر آن مچاله کنم. تا سحر پاهایم را از خنکی روی هم بکشم و داستان بخوانم و داستان ببافم. بعد هم کتابم را زیر بالشت پنهان کنم تا دست ننه به آن نرسد و به گنجشک ها پرتاب کند. صبح هم با صدای همین گنجشک ها بیدار بشوم، سبزی قوت گرفته همان جوانه ها چشمم را بزند و پتو را بیشتر روی سرم بکشم و دو ساعت دیگر بخوابم. البته وقتی آفتاب زیاد باشد، فقط نیم ساعت میشود خوابید. آن هم به زحمت. چون گنجشک ها می آیند دور سرم راه میروند و مورچه ها را نوک میزنند. 

آخر ننه نمیداند من تا میخواهم به بهار عادت کنم، تابستان میشود. تا میخواهم آلبالو و گیلاس هایم را بخورم پاییز میشود. تا میخواهم دختر پسرهای عاشق پیشه را نگاه کنم که در خیابان پر از برگ راه میروند و یخمک میخورند و با زبان های سرخ میخندند، زمستان میشود. زمستان هم چند روزی چشم انتظار برف میشوم، تا هوا نم نمک ابری میشود، عید میشود. هیچکس نمیداند من در دلم چه شور و حالی دارم. 

روزگار دلتان خوش، سال نو پیشاپیش خرم.

+سال نو و خانه تکانی. قالب جدید را برای این سفید سفید انتخاب کردم تا پرچم صلح برای سال 99 بالا باشد. قربان سرت بشوم، ما تسلیمیم!

+ممنون از همه شما دوستان باذوقم که توی چالش قبلی شرکت کردید. راستش من آدم خجالتی و کم رویی هستم. و از این کارها تا به حال نکرده بودم. همگی زحمت کشیدید، ذوق به خرج دادید، منت گذاشتید. جان داشته باشم که جبران کنم. 

+بهترین ها برای شما، گنجشکهای دنیا برای شما.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

mmafarin14 محمدمهدي آفرين نگین کویر Frankie شوتينگ زباله آشپز ایرانی Andrea Jordynktm diary مرجع فایل های لایه باز دانلود تمامی فایل های مورد نیاز برای دانش آموزان و دانشجویان